روشهای جلوگیری از بارداری

روشهای مختلف پیشگیری از بارداری

 

    پیشگیری از بارداری امری است که حتما هر خانمی در زمانی به آن نیاز دارد . برای آن روش های مختلفی وجود دارد که برخی با دارو بعضی با استفاده از وسیله ای خاص و برخی نیز به کمک جراحی می باشد.حال به توضیح هر کدام می پردازم.

 

    داروهای پیشگیری از بارداری

 

    قرصهای جلوگیری 

    امروزه در داروخانه ها قرصهای متعددی با نامها و شکلهای مختلف وجود دارد ، همه این قرصها حاوی هورمونهای استروژن و پروژسترون با دوزهای مختلف است و اساس کار همهُ اینها جلوگیری از تخمکگذاری  می باشد و همزمان در صورتی که تخمکگذاری اتفاق بیافتد محیط رحم را برای لانه گزینی جنین نامناسب می کنند. این روش اگر درست استفاده شود یکی از بهترین و مطمین ترین روشها است ولی فرد باید در مصرف آن دقت کند چون اگر نامرتب مصرف شود در صد خطای آن بالا می رود و ممکن است فرد ناخواسته باردار شود .این روش یک انتخاب خوب برای زوجهای جوان می باشد ،البته مصرف آن در برخی از افراد مثل بیماران قلبی ممنوع می باشد پس باید قبل از انتخاب آن با پزشک خود مشورت کنید. بر خلاف باور قدیمی و غلط این روش باعث ناباروری نمی شود .


 

 

  آمپولهای جلوگیری از بارداری

  این آمپولها حاوی پروژسترون می باشد که به صورت تزریقهای ماهیانه و یا هر سه ماه یک بار مصرف می شود.اینها نیز هم از تخمکگذاری پیشگیری می کنند و هم محیط رحم را نامناسب می کنند . حین مصرف اکثرا عادت ماهیانه بیمار متوقف می شود و خیلی از اوقات بیماران دچار لکه بینی های طولانی  می شوند که می تواند آزار دهنده باشد. این روش معمولا برای کسانی که به مدت     طولانی تر بخواهند از بارداری پیشگیری کنند توصیه می شود. ممکن است بعد از قطع آن مدتی طول بکشد تا تخمکگذاری به حالت اول خود برگردد.

    از دیگر روشهای هورمونی می توان از نورپلانت نام برد که وسیلهُ کوچکی است که زیر پوست بازو یا ساعد خانمها کار گذاشته    می شود و با آزادسازی تدریجی هورمونها مانع تخمکگذاری می شود.

 

 

باریرها 

 

    باریرها همان کاندومها هستند که می توانند مردانه یا زنانه باشند .در کشور ما بیشتر نوع مردانه آن شناخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. این روش ضمن جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک و در نتیجه پیشگیری از بارداری از انتقال خیلی از بیماری های مقاربتی نیز پیشگیری می کند.در این روش چون هیچ ماده و یا هورمونی وارد بدن بیمار نمی شود لذا هیچ منعی در مصرف آن نیست .

   در صد خطای این روش بالاست و شانس بارداری ناخواسته زیاد است.خصوصا در زوجهای جوان که میزان نزدیکی بیشتری دارند .

 

آی .یو .دی

 

   آی یو دی وسیله ای است که به داخل رحم بانوان گذاشته می شود که با از بین بردن اسپرمها و ایجاد محیط نامناسب داخل رحمی از بارداری پیشگیری می کند .معمولا این روش برای کسانی مناسب است که حداقل دارای یک فرزند باشند.بیمارانی که در حالت عادی خونریزی قاعدگی زیادی دارند برای استفاده از این روش کاندید خوبی نیستند زیرا این وسیله باعث افزایش خونریزی میشود. بیماران قلبی، دیابتی و کسانی که اختلال انعقادی دارند نیز نباید از این روش استفاده کنند.

نوع دیگر آی یو دی میرنا می باشد که با آزادسازی تدریجی پروژسترون مانع خونریزی های غیرطبیعی می شود حتی خون ریزی را از حالت معمول نیز کمتر می کند.

 

روشهای جراحی

 

    روشهای جراحی برای مردان و هم برای زنان قابل استفاده هستند در زنان لولهُ رحمی راقطع می کنند که مانع رسیدن تخمک و اسپرم به یکدیگر می شود و در آقایان وازکتومی انجام می شود و لولهُ حامل اسپرم قطع می شود در نتیجه مایع منی خالی از اسپرم خواهد بود.در مورد مردان این روش بسیار ساده تر است و نیاز به بی هوشی ندارد و به طور سرپایی انجام می شود. هر دوی این روشها برای کسانی مناسب است که دیگر فرزند نمی خواهند چون احتمال برگشت آنها در صورت پشیمانی خیلی کم است.

 

    در مورد شیردهی باید متذکر شوم که فقط افرادی می توانند به پیشگیری ناشی از شیردهی اکتفا کنند که فقط از شیر خود جهت تغذیه نوزاد استفاده می کنند و هیچوقت شیر کمکی نمی دهند .البته حتی این افراد نیز فقط تا سه ماه می توانند به ابن روش اعتماد کنند و بعد از آن باید روش مطمین تری را برای خود انتخاب کنند.قرصهای مخصوص این دوره نیز قابل مصرف هستند که با دارا بودن حداقل هورمون تاُثیری روی کیفیت شیر مادر ندارند .

 

زمان انتشار: يكشنبه 13 دي 1394 (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۲۱۰۱