دوش واژینال

 
دوش واژینال
برآورد شده 20 تا 40 درصد از زنان امریکایی بین سنین 15 تا 44 سال از دوش واژینال استفاده می کنند. نرخ های بالاتری بین نوجوانان آفریقایی-آمریکایی و اسپانیایی مشاهده می شود. علاوه بر اینکه زنان با این کار احساس شادابی بیشتری می کنند، آن ها اذعان می دارند که از دوش واژینال برای خلاصی از بوهای نامطبوع، شستن خون قاعدگی پس از اتمام آن، و پیشگیری از بیماری های قابل انتقال از طریق رابطه جنسی، و پیشگیری از بارداری پس از رابطه جنسی، استفاده می کنند.
این در حالیست که کارشناسان سلامت اعتقاد دارند که دوش واژینال روی هیچ یک از این اهداف تاثیری ندارد. آن ها همچنین هشدار می دهند که این
کار ریسک عفونت، بارداری دشوار و سایر مسائل سلامت را افزایش می دهد. 
 
دوش واژینال چیست؟
لغت "دوش" لغتی فرانسوی به معنای شستن یا خیساندن می باشد. این کار روشی است برای شستن واژن که اغلب توسط آب و سرکه انجام می شود. موادی که در داروخانه ها و فروشگاه ها فروخته می شود حاوی مواد ضدعفونی کننده و مواد معظر نیز می باشند. این مواد در شیشه ها یا بسته هایی ارائه می گردد و توسط لوله ای به دورن واژن اسپری می شود.
                                            
مزایای دوش واژینال چیست؟
برخی زنان بیان می کنند که این کار به آن ها حس تمیزتر بودن می دهد. هرچند شواهد علمی اندکی از مزایای دوش واژینال وجود دارد. تحقیقات اندکی که در این زمینه انجام گرفته در کنار مزایای این روش معایب آن را نیز بررسی کرده اند. مطالعه ای نشان می دهد که دوش واژینال در شش ماه قبل بارداری ریسک زایمان زودرس را کاهش می دهد. هرچند در همان مطالعه نشان داده شده که دوش واژینال در حین بارداری ریسک زایمان زودرس را افزایش می دهد.
 
معایب دوش واژینال چیست؟
درکل، خطرات دوش واژینال بیش از مزایای آن می باشد. در اینجا به چند مورد از این معایب اشاره می کنیم:
•عفونت واژینال (باکتری های واژنی). دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری های واژن را از بین می برد. این تغییرات محیط را برای رشد باکتری هایی که مسبب عفونت هستند آماده تر می سازد. بررسی ها نشان می دهد که زنانی که از دوش واژینال استفاده نمی کنند باکتری واژینوز کمتری دارند. داشتن باکتری واژینوز ریسک زایمان زودرس و اندومترویز را افزایش می دهد.
•بیماری های التهاب لگن (PID .(PID عفونت رحم، لوله های فالوپ و تخمدان می باشد.  تحقیقات نشان می دهند که زنانی که از دوش واژینال استفاده می کنند 73 درصد ریسک بیشتری برای ابتلا به PID دارند.
•عوارض بارداری. زنانی که بیش از یکبار در هفته از دوش واژینال استفاده می کنند نسبت به زنانی که از دوش استفاده نمی کنند، برای بارداری بیشتر به مشکل برمی خورند. دوش واژینال همچنین ریسک بارداری خارج از رحم را حدود 76 درصد افزایش می دهد. در بارداری خارج از رحم، جنین خارج از رحم رشد می کند. هرچه بیشتر از دوش واژینال استفاده شود ریسک بارداری خارج از رحم افزایش می یاید.
•سرطان گردنه رحم. دوش گرفتن حداقل یکبار در هفته به افزایش احتمال رشد سرطان دهانه رحم مرتبط است.
 
آیا زنان باید از دوش واژینال استفاده کنند؟
باتوجه به نظر کارشناسان سلامت، از جمله متخصصان زنان و زایمان، می بایستی از دوش واژینال اجتناب کنید. داشتن حدی از بوی واژن طبیعی است. هرچند اگر متوجه بویی بسیار تند شدید می تواند علامتی از عفونت باشد. محیط اسیدی واژن بطور طبیعی باکتری ها را کنترل می نماید وشستشوی ساده واژن با آب گرم و صابون ملایم برای تمیز نگهداشن آن کافیست.

زمان انتشار: شنبه 07 شهريور 1394 (6 سال قبل)
تعداد بازدید: ۳۲۲۴