درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی

تخمدان‌ها عضوهایی کوچک هستند که در 2 طرف رحم قرار دارند که هورمون‌های استروژن و پروژستون را تولید می‌کنند و باعث قاعدگی می‌شوند. تخمدان‌ها در هر ماه تخمک آزاد می‌کنند که این تخمک‌ها به صورت بالقوه قابلیت بارور شدن دارند. این تخمک‌ها راه خود را از لوله فالوپ به سمت رحم باز می‌کنند. به این چرخه آزاد شدن تخمک، تخمک‌گذاری می‌گویند.

درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی تصویر 1
عوامل ایجاد کیست تخمدان
کیست‌ها کیسه‌های کوچکی هستند که از مایع تشکیل شده‌اند و در تخمک‌ها ایجاد می‌شوند. کیست‌ها بسیار شایع هستند. مخصوصا در طی سال‌های باروری. چند نوع کیست تخمدان وجود دارد که شایع‌ترین آنها کیست عملکردی یا فونکسیونل است که در دوران تخمک‌گذاری تشکیل می‌شود. کیست زمانی شکل می‌گیرد که یا تخمک آزاد نشود و یا فولیکولی که تخمک در آن شکل می‌گیرد بعد از آزاد شدن تخمک از بین نرود.
کیست‌ها انواع دیگری نیز دارند که عبارتند از:
Polycystic Ovaries: در سندرم PCOS، فولیکول‌هایی که تخمک‌ها در آن‌ها رشد می‌کنند قادر نیستند باز شوند و کیست به وجود می‌آید در این حابت تعدادی کیست ریز در سونو دیده می شود.
اندومتریومس: زنانی که مبتلا به اندومتریوز هستند بافت دیوار داخلی رحم آن‌ها در ناحیه‌ای خارج از رحم رشد می‌کند که می تواند شامل تخمدان‌ها هم ‌شود. اندومتریوز می‌تواند دردناک باشد و در باروری تأثیرگذار باشد.
Cystadenomas: نوع دیگری از کیست است که از سلول‌های سطح خارجی تخمدان ایجاد می‌شود و معمولاً حاوی مایع است.
Dermoid Cysts:محتوای این کیست از بافت پوششی سرچشمه می گیرد مانند پوست، مو و دندان و معمولا مادرزادی است.

درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی تصویر 2

علائم کیست تخمدان
کیست‌های تخمدان معمولا هیچ علائمی ندارند. شاید یک فرد هیچ‌ گاه متوجه کیست خود نشود و به طور تصادفی در یک سونوگرافی که به علت دیگری انجام شده دیده شود. چنانچه کیست‌های تخمدان دچار پیچش، خونریزی و یا پارگی شوند ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کنند. در صورتی که یک یا چند مورد از علائم زیر را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید:

 • در ناحیه شکم خود درد دارید و یا احساس نفخ می‌کنید.
 • در دفع ادرار خود مشکل دارید و یا مرتب نیاز به دفع ادرار پیدا می‌کنید.
 • در ناحیه کمر خود دردی مبهم دارید.
 • در حین رابطه جنسی احساس درد می‌کنید.
 • دچار قاعدگی‌های دردناک هستید و خونریزی غیر طبیعی دارید
 • حالت تهوع یا استفراغ به ما دست می‌دهد.
 • اشتهای خود را از دست می‌دهید و یا خیلی زود حس سیری به شما دست می‌دهد.


جراحی کیست تخمدان با لاپاراسکوپی:

اگر کیست با روش‌های غیر جراحی از بین نرود و به رشد خود ادامه دهد و یا درد شدیدی را ایجاد کند باید با جراحی برداشته شود. که می توان عمل جراحی را هم به صورت باز انجام داد و یا جراحی کیست تخمدان با لاپاراسکوپی انجام شود.

درمان کیست تخمدان با لاپاراسکوپی تصویر 3
جراحی کیست تخمدان (سیستکتومی تخمدان ) به روش لاپاراسکوپی:
 این روش با حداقل تهاجم است. در سیستکتومی برش‌های کوچکی بین نیم تا 1 سانتیمتر در دیواره شکم ایجاد می‌کنند و لاپاراسکوپ از طریق این برش‌ها وارد بدن می‌شود. جراح با لاپاراسکوپ داخل شکم و لگن را می‌بیند. برای قابل دیدن بودن حفره شکمی نیز آن را با یک گاز قابل جذب که معمولاً دی‌اکسیدکربن است پُر می‌کنند. روش کار نیز به این صورت است که ابتدا با استفاده از لاپاروسکوپ محل کیست را تعیین کرده سپس پزشک یک یا دو برش ۱ سانتی متری دیگر هم ایجاد می‌کند تا بتواند کیست را از طریق آن‌ها خارج کند. با این روش پزشک سعی می‌کند که در حین برداشتن کیست تخمدان، بخش اعظم آن دست نخورده باقی بماند. زیرا وجود کیست تخمدان برای باروری ضروری است. در این روش بیمار را کامل بیهوش می‌کنند و معمولا به این صورت است که در همان روز بیمار مرخص می شود.لاپاروسکوپی نسبت به جراحی سیستکتومی سنتی تخمدان مزایایی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با این روش بیمار مدت زمان کمتری بعد از عمل جراحی در بیمارستان می‌ماند
 • زمان ریکاوری کوتاه‌تر بوده و بیمار درد کمتری دارد
 • از آنجایی که در این روش از ابزارهای جراحی کوچک استفاده می‌کنند بیشتر بافت تخمدان سالم باقی خواهد ماند
 •  زخم کمتری ایجاد می‌شود
 • چسبندگی بعد از عمل کمتر است.
 • لاپاراسکوپی در مواردی که بارداری بعدی مدنظر باشد به دلیل این که تخمدان کمتر آسیب دیده و بعد از عمل چسبندگی کمتری ایجاد می‌شود، توصیه می‌گردد.
زمان انتشار: جمعه 23 مهر 1395 (4 سال قبل)
تعداد بازدید: ۲۳۶۷