تخمدان پلی کیستیک

 
تخمدان پلی کیستیک
تخمدان پلی کیستیک یک اختلال هورمونی است که میلیونها زن یا دختر گرفتار آن هستند. بدن هر مرد یا زن برای این که بتواند به طور طبیعی عمل کند نیاز به مقدار معینی هورمون دارد . به طور طبیعی در تخمدان هر زن تعدادی فولیکول خفته وجوی دارد که در هر سیکل تعدادی از آنها با هم شروع به رشد می کنند و تنها یکی به رشد خود ادامه می دهد و بالغ می شود و ما بقی در بین راه متوقف می شوند و بعد تحلیل می روند . فولیکول بالغ شده هم در وسط سیکل آزاد می شود که آماده لقاح است .در بیماران با تخمدان پلی کیستیک فولیکولها در مرحله رشد اولیه متوقف می شوند و هیچ کدام به مرحله بلوغ نمی رسد در نتیجه هورمونهایی که باید از فولیکول بالغ ترشح شوند تولید نمی شوند ضمن این که تخمکگذاری هم اتفاق نمی افتد. از طرفی ترشح هورمونهای مردانه نیز زیاد می شود. همه این فاکتورها باعث بروز علایم بیماری می شوند.
 
علایم بیماری
به صورت عادت ماهیانه نامرتب ، افزایش وزن که به راحتی هم کم نمی شود ، رشد موهای زاید روی چانه و دور سینه ، ریزش موی سر ، جوش ، تیرگی پوست کشاله های ران و ناباروری می باشد.در سونوگرافی نیز فولیکلهای ریز در تخمدان دیده می شود که دور تا دور تخمدان را گرفته است.
 
علل ایجاد آن
هنوز علت اصلی ایجاد آن به طور قطعی مشخص نشده است . ژنتیک قطعا در ایجاد آن نقش پررنگی دارد . عامل ایجاد آن مقاومت به انسولین می باشد در نتیجه افراد چاق بیشتر احتمال دارد که دچار این بیماری شوند .
علایم آن اکثرا در سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی بروز می کند ولی ممکن است زودتر هم دیده شود.
 
تشخیص
برای تشخیص باید حداقل دو مورد از علایم زیر را داشته باشید :
- عادات ماهیانه نامرتب
- علایم افزایش هورمونهای مردانه ( رشد موهای زاید ، جوش ، ریزش موی سر)
- نمای تخمدان پلی کیستیک در سونوگرافی
در بیماری که این علایم را دارد باید سایر اختلالات مثل مشکلات تیرویید اول بررسی شوند. جهت تشخیص نیاز به انجام سونوگرافی و آزمایش هورمونی می باشد.
 
درمان
متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد با کمک برخی داروها مثل قرصهای جلوگیری می توان برای بیمار عادتهای مرتب ایجاد کرد و برای کاهش رشد موهای زاید ، ریزش مو و جوش می توان داروهای آنتی آندروژنیک داد. با توجه به این که بیماران دچار مقامت به انسولین هستند استفاده از متفورمین می تواند کمک زیادی بکند.
کاهش وزن کمک بسیار زیادی می کند و باید نحوه غذا خوردن را هم تغییر داد و مثل بیماران دیابتی از مصرف غذاهایی که قند را بالا می برند پرهیز کرد. ورزش به خصوص ورزشهایی که باعث بالا بردن ضربان قلب می شوند بسیار کمک کننده هستند. ترک سیگار در افراد سیگاری نیز مفید می باشد. برخی از بیماران به علت تخمکگذاری نامرتب با اختلال در باروری مواجه می شوند که کاهش وزن و داروهای تحریک تخمکگذاری می تواند کمک کننده و IVF باشد.در موارد مقاوم به درمان گاه حتی نیاز به روشهای کمک باروری مثل IUI می باشد. 
در زمان بارداری بیماران باید مرتب از لحاظ ایجاد دیابت بارداری و فشار خون چک شوند.
 
عوارض دیررس بیماری
بالا بودن سطح کلسترول این بیماران احتمال ایجاد مشکلات قلبی را بالا می برد به علت مقاومت به انسولین احتمال بروز دیابت در این بیماران زیاد است و به علت چاقی آپنه در خواب بیشتر اتفاق می افتد و اختلالات خلقی مثل افسردگی نیز در این بیماران بیشتر دیده می شود .
از همه مهمتر به علت عدم تخمکگذاری و عدم تولید پروژسترون در بدن شانس احتمال ایجادسرطان آندومتر (رحم) در این افراد بیشتر است.

زمان انتشار: يكشنبه 16 خرداد 1395 (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۶۴۹