تب خال تناسلی

 
علایم تب خال تناسلی
بیمار ممکن است احساس خارش یا قلقلک در ناحیه تناسلی داشته باشد که بدنبال آن دچار تاولهای کوچک و دردناک می شود که این تاولها می ترکند و زخمهایی به جا می گذارند که ترشح و خون ریزی دارند. اکثر بیماران ظرف چند هفته بعد از تماس با فرد آلوده علایم را نشان می دهند .اولین حمله ممکن است با تب سردرد و یا علایم سرماخوردگی همراه باشد . برخی از بیماران نیز ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.علایم شبیه تب خال لب می باشد.
 

روشهای سرایت
انتقال ویروس از طریق تماس جنسی با فرد آلوده ایجاد می باشد تماس جنسی از هر نوع واژینال ، دهانی و یا آنال. این ویروس بسیار شایع است به طوری که از هر ۵ نفر یکی آلوده می باشد . به علت این که ویروس خارج از بدن انسان به مدت طولانی زنده نمی ماند در نتیجه از راه حوله یا صندلی توالت منتقل نمی شود.تماس جنسی با فردی که تب خال لب دارد نیز می تواند باعث ایجاد ضایعه در ناحیه تناسلی شود. 

راه تشخیص
جهت تشخیص می توان هم از خود ضایعه نمونه برداری کرد و یا می توان آزمایش خون داد که در این صورت حتی وقتی زخم فعال ندارید قابل انجام است .عامل ایجاد کننده آن ویروس هرپس سیمپلکس تیپ ۱ و ۲ می باشد نوع ۱ آن عامل تب خال لب نیز می باشد . نوع ۲ حتی وقتی فرد علامت ندارد نیز قابل انتقال و سرایت می باشد .

روشهای درمان
داروی ضد ویروس می تواند دوره بیماری را کوتاه کند ضمن این که حال عمومی بیمار را نیز بهتر می کند .در این دوره بهتر است از بوسیدن افراد و داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید. هر چند حتی زمانی که ضایعه ندارید نیز می توانید ویروس را منتقل کند. گاه برای کاهش تعداد حملات و کاهش احتمال سرایت بیماری به دیگران توصیه به مصرف روزانه دارو می شود.
متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد با یک بار ابتلا این ویروس ، برای همیشه با شما می ماند و هر چند وقت یک بار ایجاد علایم می کند که بار اول از همه شدیدتر است به مرور زمان خفیفتر می شوند و
فواصل حملات بیشتر می شود. در زمان داشتن ضایعه برای تخفیف علایم استفاده از لباس زیر نخی حمام با آب گرم و عدم استفاده از مواد شوینده عطری می تواند کمک کند.

راههای پیشگیری
تا زمانی که شما فعالیت جنسی دارید احتمال ابتلا به هرپس را خواهید داشت .استفاده از کاندوم می تواند تا حدودی از ایجاد آن پیشگیری کند. بهتر است قبل از داشتن رابطه جنسی هم خود وهم پارتنر شما تست شوید اگر هیچ کدام آلودگی نداشته باشید و با کس دیگری هم رابطه نداشته باشید می توانید از ابتلا به آن در امان باشید.
اگر شما این ویروس را دارید بهتر است پارتنرخود را مطلع کنید تا وی اول تست انجام دهد و اگر تستش منفی بود جهت پیشگیری از کاندوم استفاده کند. از داشتن رابطه وقتی ضایعه دارید جدا پرهیز نمایید. در زمان داشتن ضایعه فعال مرتب دستهای خود را با آب و صابون بشویید و مراقب تماس دستهای خود با چشمانتان باشید چون احتمال انتقال آلودگی به چشم وجود دارد.اگر دچار سوزش ، قرمزی چشم و یا حساسیت به نور شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. درمان به موقع می تواند از ایجاد مشکلات بینایی جدی پیشگیری کند.

عواملی که باعث بروز حمله می شود
بیماریها، آفتاب سوختگی ،خستگی و هر گونه استرس می تواند باعث بروز حمله شود .در خانمها گاه در زمان عادت ماهیانه نیز حمله اتفاق می افتد.

هرپس و بارداری
اگر فرد مبتلا باردار باشد خصوصا اگر زمان ایجاد ضایعه نزدیک زایمان باشد بهتر است سزارین انجام دهد زیرا ویروس ممکن است به نوزاد منتقل شود و باعث عوارض جدی شود .شاید لازم باشد نزدیک زمان زایمان داروی ضد ویروس مصرف کنید تا احتمال انتقال عفونت به نوزاد را کاهش دهد.

زمان انتشار: سه شنبه 14 ارديبهشت 1395 (5 سال قبل)
تعداد بازدید: ۱۶۶۳