پولیپ رحم (میوم)

پولیپ رحم چیست؟

امروزه شاید خیلی از شما نام پولیپ رحم را شنیده باشید.پولیپ رشد بی رویه سلولهای مخاطی میباشد که به صورت زایده مخاطی نمایان می شود.پولیپ در هر مخاطی می تواند ظاهر شود مثل مخاط بینی یا روده و معمولا هر جا باشد باعث خون ریزی غیرطبیعی می شود.

 

علایم پولیپ رحم

زمانی که بیماری دچار پولیپ رحم است اکثرا دچار لکه بینی قبل و یا بعد از عادت ماهیانه و یا افزایش میزان خون ریزی قاعدگی و گاها دچار لکه بینی بین دو عادت می شود.البته گاهی اوقات نیز ممکن است هیچگونه علامتی نداشته باشند و به صورت تصادفی در سونوگرافی تشخیص داده شوند.

پولیپ رحم می تواند از علل سقط و حتی ناباروری نیز باشد زیرا حجمی از رحم را اشغال می کند و مانع لانه گزینی جنین می شود و در صورت باردار شدن بیمار نیز به علت ایجاد اختلال در خون رسانی به جفت می تواند باعث سقط شود.

 

پولیپ رحم (میوم) - تصویر 2

 

همان طور که در شکل بالا می بینید این یک پولیپ داخل رحمی است که حجم زیادی از رحم را اشغال کرده و می تواند مانع بارداری یا باعث سقط شود.

 

تشخیص پولیپ رحم

بهترین راه تشخیص سونوگرافی خصوصا سونوگرافی ترانس واژینال می باشد .گاهی ممکن است که در عکس یا همان گرافی رنگی رحم دیده شود و یا در زمان هیستروسکوپی تشخیص داده شود. در مورد پولیپهای دهانه رحم گاه به طور تصادفی در معاینه دیده می شوند.

 

پولیپ رحم (میوم) - تصویر 1

 

در شکل فوق پولیپ دهانه رحم را میبینید که هنگام معاینه تشخیص داده شده است.

 

درمان پولیپ رحم

بهترین راه درمان انجام هیستروسکوپی می باشد. به این صورت که به کمک دوربین کوچکی وارد فضای رحم می شویم و از همان راه با استفاده از قیچی مخصوص پایه ان را می چینیم و با گرسپر خارج می کنیم.گاهی در صورت بزرگ بودن ان نیاز به استفاده از رزکتوسکوپ می باشد که توسط ان پولیپ به قطعات کوچکتر تبدیل و سپس خارج می شود.انجام کورتاژ به تنهایی نمی تواند پولیپ را به طور کامل خارج نماید.