لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی رحم زنان

جراحی با روش لاپاراسکوپی

آیا قرار است به علت کیست تخمدان میوم رحمی یا حتی در آوردن رحم تحت عمل جراحی قرار بگیرید؟ قبل از آن حتما به روشهای جایگزین عمل مجددا فکر کنید چرا که در این روش ها هم درد و عوارض بعد از عمل کمتر است و هم دوران نقاهت بعد از عمل به مراتب کوتاه تر می باشد. لاپاراسکوپی زنان (لاپاراسکوپی رحم) روشی است که با وارد کردن دوربینی از راه ناف جراح می تواند اعضای داخل شکم بیمار را به طور مستقیم ببیند و عمل جراحی را از همین راه انجام دهد.

 

لاپاراسکوپی رحم زنان - تصویر 1

 

از روش جراحی لاپاراسکوپی در درمان موارد زیر می توان بهره برد:

 • در آوردن کیستهای تخمدان
 • در آوردن میوم (فیبروم) رحم
 • در آوردن رحم یا تخمدان
 • تشخیص و درمان اندومتریوز
 • تشخیص و درمان بیماری التهابی لگن
 • تشخیص و رفع چسبندگی ها
 • درمان حاملگی خارج رحم
 • بستن لوله های رحم
 • از این روش در تشخیص علت دردهای مزمن لگن نیز می توان استفاده کرد
 • تشخیص و درمان علل ناباروری

 

آمادگی های لازم برای انجام عمل لاپاراسکوپی رحم

عمل لاپاراسکوپی زنان معمولا نیاز به بستری شدن ندارد و می تواند به صورت سر پایی نیز انجام شود به این معنی که شما می توانید همان روز بعد از عمل مرخص شوید مگر در موارد خاص که ممکن است لازم باشد بیمار یک شب در بیمارستان بماند. بیمار باید از 6 ساعت قبل از عمل ناشتا باشد و انجام آزمایش خون قبل از عمل برای بررسی یک سری از فاکتورها الزامی می باشد.

 

آنچه حین عمل لاپاراسکوپی زنان اتفاق می افتد

برشی به طول یک سانتیمتر در ناف بیمار داده می شود و از همین جا اسکوپ (دوربین) وارد حفره شکم می شود. برای وارد کردن وسایل عمل نیز دو ناحیه دیگر هر کدام به طول نیم تا یک و نیم سانت برش داده می شوند و کل عمل از راه همین سوراخهای کوچک انجام می شود. حال میتوانیم این را با برش 15 سانتی متری عمل باز مقایسه کنبم .طول مدت عمل و نحوه انجام ان به مهارت و تجربه جراح بستگی دارد.

 

لاپاراسکوپی رحم زنان - تصویر 2

 

آنچه بعد از عمل لاپاراسکوپی انتظار می رود

باید تا از بین رفتن کامل اثرات داروهای بیهوشی استراحت کنید . ممکن است نیاز به مسکن داشته باشید و معمولا همان روز می توانید به منزل برگردید. بهتر است 24 ساعت اول بعد از عمل تنها نباشید معمولا می تواید حدود یک الی 5 روز بعد به محل کار خود بروید. بهتر است تا یک ماه از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

 

عوارض احتمالی عمل جراحی لاپاراسکوپی

در مقایسه با عملهای جراحی که به صورت باز انجام می شود عوارض این نوع عمل ناچیز است. ممکن است به علت گاز باقیمانده در شکم تا 48 ساعت احساس درد مبهمی در ناحیه کتف داشته باشید که با مصرف مسکن های ساده بر طرف می شود. عوارضی که بدنبال عمل باز ایجاد می شود مثل درد شدید احتمال خونریزی و چسبندگی ها در این روش به مراتب کمتر اتفاق می افتد و بیمار می تواند خیلی سریع به زندگی روزمره خود باز گردد.

 

 

جراحی با روش هیستروسکوپی

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی عملی است که توسط عبور یک وسیله باریک حدود ۵-۳ میلی متری به داخل رحم از راه دهانه رحم که به یک دوربین و مانیتور وصل است به پزشک این امکان را می دهد تا فضای داخل رحم را ببیند و اگر دارای هر مشکلی است آن را برطرف کند.

 

هیستروسکوپی رحم زنان - تصویر 1

 

موارد استفاده از هیستروسکوپی

در بیمارانی که دچار هر کدام از موارد زیر هستند می شود به عنوان یک وسیله  تشخیصی از این وسیله استفاده کرد:

 • خون ریزی های شدید رحمی که به درمان دارویی پاسخ نداده
 • خون ریزی یا لکه بینی بین دو عادت ماهیانه
 • خون ریزی در دوران بایسگی
 • نازایی
 • سقط های تکراری

 

علاوه بر این در موارد زیر به عنوان یک راه درمانی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد

 • در آوردن پولیپ رحمی
 • از بین بردن چسبندگیهای داخل رحم
 • از بین بردن آندومتر رحم در افرادی که خون ریزی غیر طبیعی دارند
 • در آوردن میومهای رحمی که به طرف داخل رحم رشد کرده اند
 • در آوردن IUD در مواردی که در رحم گیر افتاده است
 • بر طرف کردن اختلالات مادرزادی رحم مثل سپتوم رحم و یا رحم دوشاخ

هر کدام از موارد فوق می توانند در ایجاد سقطهای مکرر نقش داشته باشند که از این طریق به راحتی قابل درمان هستند.

 

قبل از انجام این عمل پزشک باید علت انجام و نحوه عمل و عوارض احتمالی را برای شما توضیح دهد.

 

نحوه انجام هیستروسکوپی

این عمل را هم می توان تحت بیهوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی انجام داد . در برخی از موارد به بیمار توصیه می شود یک ساعت قبل از شروع عمل یک داروی ضد التهاب مثل بروفن برای کاهش درد بعداز عمل مصرف کند.

هیستروسکوپ از راه واژن پس از عبور از دهانه رحم وارد رحم می شود و انتهای آن به یک دوربین وصل است و از طریق مانیتور کامپیوتر می توان درون رحم را دید. با وارد کردن سرم به داخل رحم فضای داخل رحم باز می شود و دید پزشک بهتر می شود. در این زمان جراح علاوه بر بررسی کامل فضای داخل رحم اگر احیانا به یک یافته غیر طبیعی برخورد کند می تواند آن را همزمان با کمک وسایلی که از داخل هیستوسکوپ عبور داده می شوند برطرف کند.

کل پروسه اگر توسط جراح مجرب انجام شود بسته به یافته های حین عمل حدود ۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

 

آمادگی های لازم قبل از عمل هیستروسکوپی

بهترین زمان انجام عمل، در روزهای اول بعد از پاک شدن دوره قاعدگی می باشد. بهتر است بیمار از ۱۲ شب روز قبل ناشتا باشد یعنی آب و غذا نخورد. اگر دارای بیماری زمینه ای است مثل دیابت فشار خون یا کم کاری تیرویید باید با پزشک مربوطه قبل از عمل مشاوره شود.

 

آنچه بعد از عمل جراحی هیستروسکوپی باید انتظار داشت

اگر برای انجام عمل بیهوشی عمومی گرفته اید باید تا ۲۴ ساعت یعنی تا زمان از بین رفتن اثر داروهای بیهوشی استراحت کنید و بهتر است در این مدت تنها نباشید.

ممکن است دردی مشابه دردهای عادت ماهیانه و یا خون ریزی خفیف داشته باشید، این خون ریزی خفیف است و ظرف حدود یک هفته متوقف می شود. بهتر است در این مدت از تامپون استفاده نکنید و به جای آن نوار بهداشتی مصرف کنید. برای تسکین درد می توانید از مسکن استفاده کنید.

 

عوارض احتمالی جراحی هیستروسکوپی

ممکن است حین انجام عمل در رحم یک سوراخ ایجاد شود که در این حالت بیمار برای کنترل باید شب را در بیمارستان بماند و در موارد نادر اگر خونریزی به دنبال سوراخ شدن رحم اتفاق بیافتد و متوقف نشود ممکن است نیاز به ترمیم محل سوراخ شده باشد که در این صورت بهتر است لاپاراسکوپی انجام شود. باز باید تاکید کنم که انجام این عمل باید توسط جراح مجرب انجام شود تا احتمال بروز این عوارض به حداقل برسد.