تعیین جنسیت نوزاد

امروزه با پیشرفت علم بسیاری از افراد به دنبال تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری هستند. جهت انجام این کار روشهای متعددی وجود دارد حال سوال مهم این است که کدام روش برای چه کسی مناسب است.

ابتدا به بررسی اجمالی روشهای مختلف می پردازیم.

 

تعیین جنسبت

 

تعیین جنسیت از طریق سونوگرافی های سریال

روش اول که ساده ترین راه تعیین جنسیت نوزاد می باشد روش رژیم غذایی در کنار تعیین تاریخ تخمک گذاری می باشد .

در این روش بیمار از حدود دو ماه قبل رژیم غذایی خود را اغاز می کند ولی انچه خیلی مهم است تعیین تاریخ تخمک گذاری با کمک سونوگرافی های سریال و پشت سر هم می باشد که با مشخص کردن آن می توان زمان نزدیکی جهت رسیدن به جنسیت مورد نظر را مشخص کرد. در این روش واضح است که احتمال رسیدن به جنسیت دلخواه صد در صد نمی باشد ولی کم هزینه و کم دردسر می باشد. از آنجا که جهت رسیدن به جنسیت مورد نظر باید روزهای نزدیکی را محدود می کنیم در نتیجه شانس بارداری بیمار را نیز پایین می آوریم  و ممکن است زمان بر باشد و چندین بار نیاز به تکرار داشته باشد.

 

تعیین جنیست از طریق IUI

روش دوم به کمک IUI انجام می شود. به این ترتیب که ابتدا به خانم متقاضی تعیین جنسیت جنین و نوزاد، دارویی جهت القا تخمک گذاری داده می شود و سپس با کمک سونوگرافی و اندازه گیری سایز فولیکولها زمان مناسب جهت انجام IUI تعیین می شود. سپس در محیط آزمایشگاه اسپرمها جداسازی می شوند و اسپرمهایی که به ظاهر حاوی کروموزوم y هستند جدا و به داخل رحم تلقیح می شوند. در این روش نسبت به روش اول شانس باردار شدن و رسیدن به جنسیت دلخواه به مراتب بیشتر است ولی باز هم صد در صد نیست یعنی ممکن است بیمار اصلا باردار نشود و یا جنسیت مورد نظر حاصل نشود.

 

تعیین جنسیت از طریق iui

 

تعیین جنسیت جنین از طریق روش IVF+PGF

روش سوم که در واقع مطمئن ترین راه و البته پیچیده ترین راه می باشد IVF+PGD می باشد. در این روش ابتدا به خانم متقاضی تعیین جنسیت نوزاد دارویی جهت القا تخمک گذاری داده می شود تا تعداد تخمکها در آن سیکل به خصوص زیاد شود. سپس در مرکز ناباروری زیر بی هوشی تخمک گیری انجام می شود. تخمکها در محیط آزمایشگاه با اسپرم همسر بیمار لقاح داده می شوند و برای چند روز نگه داری می شوند سپس از جنین ها یک سلول به صورت بیوپسی جدا می شود و با کمک ازمایش PGD جنسیت انها مشخص می شود و سپس جنین هایی که جنسیت مورد نظر را دارند به فضای رحم بیمار منتقل می شوند.

در این روش اگر بارداری اتفاق بیافتد جنسیت ۹۹/۹٪ همان است که مد نظر بوده است. البته احتمال بارداری هیچوقت صد در صد نیست و همیشه این احتمال  هم وجود دارد که اصلا جنینی با جنسیت دلخواه تشکیل نشود مثلا در فردی که خواهان پسر است همه جنین ها دختر شوند.

 

تعیین جنسیت با روش ivf+pgd

 

با توجه به سن بیمار، کیفیت اسپرم ها، رزرو تخمدان و همچنین با در نظر گرفتن درخواست بیمار از جهت در صد اطمینان جنسیت جنین و نوزاد، روش مناسب برای بیمار انتخاب می شود.

در تمام موارد فوق قبل از هر اقدامی باید چک آپ قبل از بارداری انجام شود. انجام ازمایش اسپرم الزامی است زیرا برای انجام هر کدام از راهها اسپرم باید از خصوصیات خاصی برخوردار باشد که باید قبل از شروع کار از ماهیت آن اطمینان حاصل شود. در برخی از موارد انجام عکس رنگی از رحم نیز لازم می شود.

جهت طرح سوالات خود پیرامون تعیین جنسیت نوزاد، از صفحه "طرح سوال" در منوی بالای همین صفحه استفاده نمایید و یا از صفحه طرح سوال در صفحه ایشان در وب سایت سلامتیار به آدرس www.salamatyar.com .

این مطلب توسط سرکار خانم دکتر کیانوش سودمند متخصص زنان، زایمان و نازایی جهت آشنایی عزیزان متقاضی تعیین جنیست نوشته شده است.