تشخيص علل نابارورى و درمان هر كدام

ناباروری را چگونه باید تعریف کرد؟

عدم ایجاد بارداری بعد از یک سال تلاش را ناباروری مینامیم .حدود 15 درصد افراد جامعه به نوعی کرفتار این مشکل هستند . هم مردان و هم زنان میتوانند در ایجاد ان سهم داشته باشند. به طوری که یک سوم علل ناباروری مربوط به زنان – یک سوم مربوط به مردان و در مابقی هر دو نفر در ایجاد ان نقش دارند. در حدود 25 درصد مواقع نیز حتی بعد از بررسی کامل علت مشخصی برای ان پیدا نمی شود.

 

علل ناباروری در زنان

سن بالا : هر زن با تعداد ثابتی تخمک متولد می شود و با افزایش سن تعداد و کیفیت تخمکها افت می کند به طوری که بعد از 30 سالگی سالانه 3 تا 5 درصد قدرت باروری زنان کاهش می یابد که این افت بعد از 40 سالکی سریعتر می شود. به همین علت در خانمهای بالای 35 سال که قصد بارداری دارند در صورت عدم موثقیت بهتر است بعد از 6 ماه بررسی های لازم انجام شود.

عدم تخمک گذاری : اختلال در تخمک گذاری که می تواند خود علل متفاوتی داشته باشد خود از علتهای شایع ناباروری می باشد.

صدمات لوله های رحمی :عفونتهای لگنی اندومتریوز و سابقه عمل جراحی قبلی روی شکم و لگن می تواند باعث انسداد لوله های رحمی شود.

علل مربوط به گردن رحم : گروه کوچکی از زنان به عللی در عبور اسپرم از این ناحیه با مشکل مواجه هستند که می تواند به علت عمل جراحی قبلی یا برخی عفونتها باشد.

سایر اختلالات رحمی مانند پولیپ رحم یا میوم و ناهنجاری های مادرزادی رحم نیز می تتوانند باعث ناباروری شوند.

 

علل ناباروری در مردان

همان طور که گفتیم یک سوم علل ناباروری مربوط به مردان می باشد و در یک سوم موارد نیز هر دو مشترکا دخیل هستند . پس بهتر است در ابتدای کار با یک ازمایش اسپرم ساده از مشکل انها با خبر شویم . داشتن دو ازمایش اسپرم جدید نشان می دهد که قاعدتا نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد. مگر بیمار اختلال عملکرد جنسی داشته باشد.

بیماری های عفونی انسداد مجاری که خود می تواند به طور مادرزادی باشد یا در اثر عمل جراحی قبلی ایجاد شده باشد انزال معکوس که می تواند در اثر بیماری دیابت یا مصرف برخی داروها ایجاد شود بیمای های ژنتیک اختلالات هورمونی واریکوسل و اختلال عملکرد جنسی همه می توانند از علل ناباروری مردان باشند.

از علل محیطی که می تواند در ایجاد ناباروری در مردان نقش داشته باشد می توان به ورزش های سنگین استرس چاقی مصرف برخی داروها سیگار الکل و مواد روان گردان اشاره کرد.

دمای بالای مخیط بیضه ها نیز می تواند باعث از بین رفتن اسپرم ها شود که می تواند بر اثر پوشیدن لباس زیر تنگ ایجاد شود. در مواقعی که اختلال اسپرم شدید باشدبهتر است از روش های کمک باوری مثل تلقیخ اسپرم به حفره رخمی و یا لقاح ازمایشگاهی استفاده کرد.

 

بررسی های لازم

برای بررسی زوجهای نابارور اولین اقدام انجام ازمایش اسپرم است چون از همه کم هزینه تر و اسانتر است و با انجام آن می توان به نقش مردان در ایجاد این مشکل پی برد.

بررسی خانمها بسیار مفصلتر است .بررسی هورمونها گرفتن عکس رنگی از نظر بررسی وضعیت رحم و لوله های رحمی سونوگرافی و در نهایت انجام لاپاراسکوپی و دیدن مستقیم رحم لوله ها تخمدانها و برطرف کردن همزمان هر مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد مثل چسبندگیها اندومتریوز میوم و غیره.

 

درمان ناباروری در خانمها

در بیمارانی که برای تشخیص تحت عمل لاپاراسکوپی قرار می گیرند می توان همزمان هر گونه اشکالی که حین عمل پیدا می شود را برطرف کرد.

هیستروسکوپی برای دیدن حفره درونی رحم انجام می شود از این راه می توان پولیپها چسبنگی های اندومتر و اختلالات مادرزادی مثل سپتوم رحمی را برطرف کرد.

در بیمارانی که اختلال تخمک گذاری دارند بسته به علت ان می توان از داروهای مختلف برای القا تخمک گذاری استفاده کرد .این داروها هم باعث القای تخمک گذاری می شوند هم با تولید بیش از یک تخمک در سیکل شانس باروری فرد را در انسیکل بالا می برند.

به طور کلی می توان گفت که امروزه خوشبختانه با توجه به پیشرفتهای علمی دیگر تمام زوجهایی که به نوعی با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کنند قابل درمان هستند و با پشتکار و توکل به خداوند می توانند به ارزوی خود که همانا داشتن فرزندی سالم است دست یابند.