تخمدان پلی کیستیک

سندورم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندورم تخمدان پلی کیستیک مشکلی است که در آن هورمون های زنانه به هم می ریزد، که می تواند مشکلاتی را برای پریود شما بوجود آورده و بارداری را دشوار نماید. PCOS همچنین می تواند روی ظاهر شما نیز تغییرات ناخواسته ای بوجود آورد. اگر درمان نشود در طول زمان می تواند منتهی به مشکلات جدی از جمله دیابت و مشکلات قلبی گردد.

زنانی که PCOS دارند در تخمدانشان کیست های کوچکی رشد می کند. به همین دلیل است که به آن سندورم تخمدان پلی کیستیک می گویند. کیست ها به خودی خود مضر نیستند اما باعث برهم خوردن تعادل هورمون ها می گردند.

تشخیص به موقع و زودهنگام باعث کنترل علائم این سندروم شده و از مشکلات آتی پیشگیری می کند.

هورمون ها پیغام آوران شیمیایی هستند که فرایند های گوناگونی را از جمله رشد و تولید انرژی رهبری می کنند. غالبا، کارکرد یک هورمون اعلام آزاد شدن هورمونی دیگر است.

بنا به دلایلی که هنوز بخوبی آن ها را نمی شناسیم در PCOS هورمون ها از حالت تعادل خارج می شوند. تغییرات یک هورمون باعث رهاسازی هورمون دیگر می شود و این هورمون نیز هورمون دیگر را تغییر می دهد. برای مثال:

•هورمون های جنسی از حالت تعادل خارج می شود. بطور معمول، تخمدان ها میزان بسیار کمی از هورمون مردانه را تولید می کنند. در PCOS میزان تولید هورمون های مردانه افزایش می یابد که موجب توقف تخمک سازی، ایجاد آکنه و رشد موهای صورت و بدن می گردد.

•بدن ممکن است در استفاده از انسولین به مشکل بربخورد که به آن مقاومت انسولینی می گویند. وقتی بدن به درستی از انسولین استفاده نکند سطوح قند بدن افزایش می یابد. در طول زمان احتمال ابتلا به دیابت افزایش می یابد.

دلیل بوجود آمدن PCOS هنوز به درستی مشخص نیست اما ژنتیک می تواند یکی از عوامل آن باشد. بنظر می رسد که PCOS در بین بستگان و خانواده اتفاق می افتد بنابراین اگر شخصی در خانواده شما به این سندروم دچار است یا پریود نامنظم و دیابت دارید، احتمال ابتلا به این سندروم در شما بالاتر است. PCOS می تواند هم از طرف پدری و هم از طرف مادری به شما برسد.

 

تخمدان پلی کیستیک

 

علائم در ابتدا بسیار خفیف می باشد. ممکن است شما تنها علائم ناچیزی داشته باشید یا علائم زیادی را دارا باشید. رایج ترین علائم عبارتند از:

•آکنه

•اضافه وزن یا مشکل در کاهش وزن

•موهای زائد اضافه در صورت یا بدن شما. اغلب موهای صورت ضخیم تر و مشکی تر شده و موهای بیشتری روی سینه ، شکم و کمر رشد می کند.

•نازک شدن مو

•پریودهای نامنظم. اغلب زنان مبتلا به PCOS کمتر از 9 پریود در سال دارند. برخی دیگر اصلا پریود نمی شوند. برخی ممکن است خونریزی شدیدی را تجربه کنند.

•مشکلات بارداری. بسیاری از زنانی که PCOS دارند در باردارشدن به مشکل بر می خورند (نازایی)

•افسردگی

 

سندورم تخمدان پلی کیستیک PCOS

بمنظور تشخیص PCOS پزشک از شما این سوالات را می پرسد:

•از شما درباره پریود قبلی، علائم و سلامت شما می پرسد.

•با یک معاینه فیزیکی علائم PCOS را جستجو می کند از جمله موهای اضافه بدن و فشار خون بالا. پزشک همچنین قد و وزن شما را برای بررسی شاخص BMI (Body mass index) چک می کند.

•آزمایشات زیادی را برای بررسی قند خون، انسولین و سطوح سایر هورمون ها تجویز می کند. آزمایشات هورمونی می تواند احتمال مشکلات تیروئید یا سایر غدد که علائمی شبیه به PCOS دارند را نیز مدنظر قرار دهد.

ممکن است از آزمایش فراصوت لگن (اولترا سوند) برای بررسی کیست های تخمدان شما استفاده شود. ممکن است پزشک شما قادر باشد بدون استفاده از آزمایش فراصوت تشخیص PCOS را برای شما بدهد اما این آزمایش به وی کمک می کند که سایر مشکلات را نیز شناسایی کند.

ورزش منظم، غذای سالم و کنترل وزن درمان کلیدی PCOS می باشند. درمان این مشکل می تواند علائم ناخوشایند را کاهش داده و از مشکلات آتی پیشگیری کند.

•سعی کنید فعالیت های متعادل و مناسبی یا فعالیت های شدیدتری داشته باشید. پیاده روی ورزشی عالی است که اغلب افراد می توانند آن را انجام دهند.

•غذاهای سالم و مفید برای قلب را مصرف کنید که این رژیم شامل میزان فراوانی از سبزیجات، میوه ها و غلات می باشد و مصرف غذاهایی با چربی های اشباع شده مثل گوشت، پنیر و غذاهای سرخ شده را محدود می کند.

•کاهش وزن برای اغلب زنانی که PCOS دارند مفید می باشد. حتی کاهش 4 تا 5 کیلوگرم می تواند تعادل را به هورمون ها برگرداند و دوره پریود شما را تنظیم کند.

•اگر سیگار می کشید، به ترک کردن آن فکر کنید. زنانی که سیگار می کشند سطوح بالاتری از آندوژن (هورمون های مردانه) را دارا می باشند که بی ارتباط به علائم PCOS نیز نیست.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای ضد بارداری را برای شما تجویز کند که باعث کاهش علائم PCOS شده، پریود ها را منظم تر می کند و یا از داروهای بارداری برای شما استفاده کند چنانچه برای باردار شدن به مشکل برخورد کرده اید.

مهم است که بطور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که درمان جواب داده و چنانچه نیاز باشد آن را تغییر دهید. ممکن است همچنین به آزمایشات منظمی برای بررسی دیایت، فشار خون بالا و سایر مسائل احتمالی نیاز داشته باشید.

ممکن است درمان علائم این بیماری از قبیل موی صورت یا آکنه، کمی طول بکشد. شما می توانید از داروهای بدون نسخه یا با نسخه برای درمان آکنه استفاده کنید.

ممکن است کنار آمدن با PCOS کمی سخت باشد. اگر احساس ناراحتی یا افسردگی دارید شاید صحبت با یک مشاور یا زنان دیگری که مبتلا به این مشکل هستند برای شما مفید باشد.